Sünnet Sonrası

Plastik klips yöntemi sonrası sünnet genellikle rahat geçer. Kanama veya enfeksiyon gibi komplikasyonlar neredeyse yok denecek kadar az görülür. Operasyon bölgesine zarar veren komplikasyonlar ise hiç görülmez. Sünnet sonrası hafif, orta nadiren de şiddetli olan ağrılar görülebilir. Genellikle ilk günden sonra ağrı hissedilmez. Üçüncü günden sonra ağrı neredeyse hiçbir çocukta görülmez. Çocuklar, sünnettten bir hafta sonra okula gidebilir veya tatile çıkabilir. Ancak operasyon bölgesine gelebilecek darbelerden 15 gün daha korunaklı olmak gerekir. Sünnete bağlı yarada oluşan kabukların dökülmesi ve şişliklerin inmesi 3-4 hafta sürecektir. İyileşmesi dediğimiz bu süreç çocuğa hiç bir rahatsızlık vermez. Çocuklar günlük faaliyetlerini yapabilir. Plastik klips çıkartıldıktan sonra  penisi çevreleyen, 3-4 milimetre kalınlığında kahverengi bir kabuk oluşur. Bu kabuğun altındaki  deride hafif – orta derece şişlikler ve kızarıklıklar görülebilir. Plastik kıskaç yöntemiyle yapılan sünnet sonrasında elde edilen kozmetik sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür. Ancak bu sonucu görmek için en az 4 hafta beklemek gerekmektedir.

Plastik klips yönteminde dikiş uygulanmaz. Klips kesilen sünnet derisini uç uca tutarak kaynamasını sağlar. Plastik kıskaç operasyon bölgesinde 3 gün kalır. Yara açıkta olmadığı için enfeksiyon yok denecek kadar azdır. 3 gün sonrasında kıskaç çıkartılır.

Plastik klips çıkartıldıktan sonra, iç çamaşıra sürtünmeye bağlı ve idrara alışana kadar birkaç gün hassasiyet olur. 7-8 gün sonrası yarayla ilgili hassasiyet azalarak kaybolur.

Estetik anlamda pipinin görüntüsündeki iyileşme safhaları 2-3 hafta daha sürer.

Kabuğun altında kalan ve dudak renginde olan  “mukoza” denilen  cilt, klips çıktıktan sonra 2-3 gün şişmeye devam eder. Pipinin etrafında simit tarzında mukoza kabarıklığı görülebilir. Bu şişlikler ağrı veya sıkıntıya yol açmaz. Kabuğun dökülmesiyle birlikte mukoza şişliği inerek, pipi normal görünümünü kazanır.

Bu yöntemle yapılan sünnetlerden sonra aynı gün banyo yapılabilir. Hatta denize dahi girebilir. Açıkta yara olmadığı için, suyun yaraya değmesi ve enfeksiyona yol açması mümkün değildir.

Çocuklar gündelik kıyafetlerini derhal giyebildiği için okula gitmesinde sakınca yoktur. Ancak, okul sırasında uzun süre aynı şekilde oturması, veya arkadaşlarıyla şakalaşırken pipisine darbe alma ihtimali olduğu için çocuğun bir hafta okula gitmemesi öneriliyor. Okula gitmediği süre içerisinde, pipisine darbe almamak kaydıyla, sokağa çıkması, gezmesi, oyun oynamasında sakınca yoktur.

Hayır. Açıkta yara olmadığı için pansuman veya başka bir yara bakımı gerekmiyor.

Hayır. Plastik klipsin kendiliğinden çıkması veya çocuğun çekerek çıkarması mümkün değildir. Kıskacın çıkabilmesi için yan keski yardımıyla plastik kilitlerin kesilmesi gerekiyor.

Korkmayın, kaka veya başka bir pisliğin bulaşmasının hiçbir sakıncası yoktur. Yara, açıkta olmadığı için enfeksiyon riski bulunmuyor. Çocuğu suyun altına sokup yıkayabilirsiniz.

Evet. Sünnet sonrası bez bağlanabiliyor.

Hayır. Sünnet sonrasında ateş olursa, birkaç gün önce kaptığı bir mikroba bağlı ateşli bir hastalık geçiriyor olabilir. Ateş devam ederse, sebebini anlamak için çocuk uzmanına gösteriniz.

Hayır. Açık yara olmadığı için idrarın temasına bağlı acı olmaz.

Sünnet, plastik kıskaç yöntemiyle yapıldığı için genellikle rahat geçmektedir. Sünnet sonrası, kanama veya enfeksiyon gibi komplikasyonlar neredeyse yok denecek kadar az görülür.

Plastik kıskaç yöntemiyle yapılan sünnet sonrası ailenin karşılaştığı tek sorun,  hafif-orta, nadiren de şiddetli olan ağrılardır.  Bu ağrılar bir-kaç gün içerisinde kaybolur.

Üçüncü günden sonra ağrı neredeyse hiçbir çocukta görülmez. Genellikle çocuklar ilk günden sonra ağrı hissetmez ve oyun­­­­ oynamaya başlar. Ancak, bisiklete binme ve spor yapma gibi faaliyetlerde pipiye darbe gelebileceği için 15 gün boyunca dikkatli olunmalıdır.

Çocuklar, sünnettten bir hafta sonra okula gidebilir veya tatile çıkabilir. Evde oynamak, sokakta dolaşmak, ders çalışmak ve yüzmek gibi faaliyetlere sünnet sonrası birinci günden itibaren izin verilebilir. Kısaca, pipiye darbe almamak koşuluyla çocuk ne isterse yapabilir.

Yara iyileşmesinin en hızlı dönemi olan ilk 3-4 gün, plastik içerisinde geçirildiği için, yarayla ilgili, kanama ve iltihap gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Sünnete bağlı yarada oluşan kabukların dökülmesi ve şişliklerin inmesi 3-4 hafta sürecek olan bir süreçtir. Kozmetik yara iyileşmesi dediğimiz bu süreç çocuğa hiç bir rahatsızlık vermez. Bu süreç içerisinde çocuklar günlük faaliyetlerini yapabilir, okula veya spora gidebilirler.

Sünnet sonrası, pipinin baş kısmı ilk defa dış ortamla temas ettiği için, ilk haftalarda iç çamaşır giyerken hafif bir gıdıklanma veya irkilme hissi olabiliyor. Bu his, yaraya bağlı acıma değil, pipinin dış ortamı yadırgamasına bağlıdır. Pipi ucu, iç çamaşırın sürtünmesine genellikle 1-2 hafta içerisinde alışır ve bu his ortadan kaybolur.

Sünnet sonrası elde edilen pipi şekli, çocuğun yaşına, bünyesine ve pipisinin anatomisine göre değişiklik gösterse de, son derece muntazam olur.  Plastik kıskaç yöntemiyle yapılan sünnet sonrasında elde edilen kozmetik sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür. Ancak, bu sonucu görmek için en az 4 hafta sabretmek gerekmektedir.

Merak ettiğiniz tüm sorularınızı 24 saat boyunca doktorunuza yöneltebilirsiniz.

Top

Hemen Ara

WhatsApp WhatsApp