Sünnet Öncesi

Amacımız ağrısız, acısız, çocuğu ağlatmadan sünnet yaparak, sünnetin aile ve çocuk için hoş bir anı olarak hatırlanmasını sağlamaktır.

Prepusiyumun (pipi başını kaplayan deri) kesilip çıkarılması işlemidir.

Müslüman ve Yahudi toplumlarda inanış gereği sünnet işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca sünnet, cinsel yolla geçen hastalıklarda hastalığın bulaşma riskini yok etmeyen ama azaltan bir işlemdir. Erken dönemde yapılması ile birlikte idrar yolları enfeksiyon oranını önemli oranda düşürmektedir.

Sünnet ne kadar erken yapılırsa o kadar iyidir. Çocuk doğduğu günden itibaren her an yapılabilir. Küçük çocukların metabolizmaları daha hızlı olduğundan sünnet sonrası iyileşme de o kadar hızlı olur ve psikolojik etkilenme de o kadar az olmaktadır. Çocuğunuzun yaşı büyüdükçe, bilinç geliştikçe psikolojik stresi artacaktır.

Çocukların bilinci fazla gelişmeden, soyut düşünce başlamadan ve özellikle okul arkadaşlarıyla etkileşim olmadan sünnet işleminin gerçekleştirilmesi daha uygun olacaktır. Bu dönemi geçiren çocuklarımızda da sünnet yapılmasının hiç bir sakıncası yoktur.

Sünnet derisinde darlık varsa (fimozis), sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, pipisi iltihaplanıp şişiyorsa (balanit), idrar yapma zorluğu varsa sünnet yapılması zorunludur.

Önemli bir organa yapılan cerrahi müdahalenin mutlaka konunun uzmanına, yaptırılması gerekiyor.

Her cerrahi müdahalenin olduğu gibi sünnetin de kendine göre riskleri bulunuyor. Kanama ve enfeksiyon, en sık görülen komplikasyonlar arasında yer alır. Ancak bu tür riskler, plastik klipsle yapılan sünnet sonrası neredeyse hiç görülmüyor.

Dikişli yöntemle yapılan toplu sünnetler önemli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Yüzlerce hatta bazen binlerce çocuğu bir arada sünnet etmeye yetecek cerrahi sünnet aletlerini temin etmek mümkün olamayabiliyor. Eldeki setleri sterilize etmek için de yeterli vakit bulunmuyor. Bu nedenle toplu sünnetlerde aynı aletler bir çok çocukta kullanılıyor. Ancak, plastik klips yönteminde cerrahi aletlere ihtiyaç duyulmadığı ve her çocuğa ayrı malzeme kullanıldığı için, bu yöntemle yapılacak toplu sünnetlerde hastalık bulaşma riski ortadan kalkıyor.

Psikolojik Hazırlık: Anlayabilecek yaştaki her çocuğa sünnetin ne olduğu, ne gibi faydaları olacağı ve acı çekmemesi için ne gibi önlemlerin alınacağı konusunda ailesi ve Tıp Merkezimiz tarafından bilgi verilmektedir. Sünnet konusunu evde ve çocuğun yanında fazla konuşulmaması da çok önemlidir.

Tıbbi Hazırlık: Tıp merkezimizde lokal anestezi altında sünnet yapılır. Sadece operasyon bölgesi uyuşturulur.  İğne yapılacak bölgeye uyuşturucu krem sürülür. Uyuşturucu krem iğnenin hissedilmesini azaltır ancak aşı benzeri acı hissedilmesini engellemez. Bölge uyuşturulduktan sonra sünnet esnasında hiçbir ağrı hissedilmez.

Sünnete gelirken rahat kıyafetlerin bulundurulması önerilir.

Kesilecek olan sünnet derisinin plastik bir araçla sıkıştırılıp, sonra kesilmesine dayanan bir sünnet tekniğidir. Bu yöntem cerrahi prensiplere tamamen uygundur.  Plastik klips yönteminde, çıkartılması gereken sünnet derisinin sınırı ve miktarı, dikişli yöntemlerle aynıdır.

Bu yöntem, güvenli, hijyenik, dikişsiz, estetik, kanamasız ve hastalık riski olmadan sünnet yapmak için geliştirilmiştir.

Güvenlidir : Penisin bir kaza sonucu kesilmesine veya diğer yaralanmalara karşı korunmasını sağlar.

Hijyeniktir: Herhangi bir açık yara oluşmadığından dolayı dış ortamdan gelebilecek bir enfeksiyona karşı korumalıdır. Tekrardan kullanılabilir aletlerin yetersiz sterilizasyonundan kaynaklanabilecek enfeksiyonlardan korur.

Dikişisizdir: Dikişe herhangi bir şekilde gerek kalmaz. Plastik klamp kullanımı ile oluşabilecek komplikasyonların tamamen önüne geçilmiş olur.

Estetiktir: Plastik Klamp ile yapılan sünnetlerde penis derisi ve mukozanın birleşim yeri çizgi şekilde düzgün olarak çıkar. Dikişli sünnetlerde kesim işlemi ise el ile yapıldığından mukozada ve penis derisinde asimetri, sütür atılan yerlerde boğumlanmalar, büzüşmeler meydana gelebilmekte, bu da sünnet olan kişilerin ergenlik döneminde bir takım pisikolojik sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Kanamasızdır:  Plastik klips yönteminde, klips takılı olduğu süre boyunca kanama beklenmez. Klips yöntemi kanama riskini önemli ölçüde azaltır.

Hızlı ve Kolaydır: Diğer sünnet metodlarına göre daha hızlı ve kolay bir sünnet prosedürüdür. Sünnet işleminin 5-10 dk. gibi kısa sürede bitmesine imkan sağladığından çocukların sünnet stresini en aza indirir.

Sargı Bezi ve Bandaj Yok: Her pansuman çocukta oldukça fazla stres ve acıya yol açar. Plastik klips yönteminde sünnet sonrası hiçbir yara bakımı veya pansuman gerekmez. Bu yöntemde yara bakımına gerek duyulmaması en önemli avantajlardandır.

Sünnet Sonrası Dönemi Rahat: Sünnetten hemen sonra sünnet olan kişi iç çamaşırı ve pantolonunu rahatlıkla giyebilir, yürüyebilir, oynayabilir, günlük aktivitelerine devam edebilir, klasik sünnet yöntemlerinin aksine banyo yapabilir, temiz deniz ve havuza girebilir.

Plastik klips yönteminde, sünnet derisi neşterle, yani steril bisturiyle kesiliyor. Lazer veya koter kullanılmıyor.

Top

Hemen Ara

WhatsApp WhatsApp